Ekologija

Zelena rafinerija

09. 05. 2024

Autor:

Autor: tim NIS-a

Datum:

09.05.2024.

Vreme za čitanje:

6 min read

Rafinerija nafte u Pančevu jedno je od vodećih postrojenja u ovom delu Evrope kada je reč o ulaganjima u zaštitu životne sredine

Od 2009. godine u razvoj Rafinerije nafte u Pančevu NIS je uložio više od 800 miliona evra. Ove investicije omogućile su da pančevačka rafinerija bude jedna od najmodernijih u ovom delu Evrope. Međutim, za NIS je od posebne važnosti što su ova ulaganja doprinela da se značajno unapredi ekološka slika, ne samo grada Pančeva, već cele Srbije. Zato se sa pravom može reći da je NIS-ova rafinerija ujedno i jedna od „najzelenijih“ u regionu.

Ukupna ulaganja u ekološke projekte u Rafineriji nafte Pančevo iznose više od 70 miliona evra. Međutim, investirana sredstva su višestruko veća kada se imaju u vidu i biznis projekti kojima je ostvaren značajan uticaj na unapređenje zaštite životne sredine. Naime, modernizacija Rafinerije je od 2009. godine sprovedena u dve kapitalne faze. Prva je okončana u novembru 2012. godine početkom rada kompleksa za blagi hidrokreking i hidroobradu (MHC/DHT). O razmerama ovog projekta jasno svedoči i podatak da je na izgradnji novih postrojenja radilo više od 10.000 zaposlenih koji su zabeležili oko pet miliona radnih sati. Na novi kompleks ugrađeno je više od četiri kilometra cevovoda. Izgradnjom MHC/DHT u Rafineriji nafte u Pančevu omogućena je proizvodnja goriva u skladu sa najvišim međunarodnim standardima, odnosno goriva sa sadržajem sumpora manjim od 10 ppm. Novi kompleks samim tim je dao i značajan doprinos smanjenju štetnih emisija u vazduh.

Investicije u zelene tehnologije

Ali, to je bio samo početak u nizu ekoloških poboljšanja koja su realizovana u Rafineriji u Pančevu. Druga faza modernizacije donela je još jedan kapitalni projekat – izgradnju postrojenja za duboku preradu sa tehnologijom odloženog koksovanja, vrednog više od 300 miliona evra. „Duboka prerada“ počela je sa radom u novembru 2020. godine. Kada je reč o biznisu, novi kompleks doneo je u Srbiju jedinstvene tehnologije izgradnje i rada. Površina gradilišta u Rafineriji bila je 64.000 kvadratnih metara, dok je prosečan broj angažovanih na projektu bio 1.100 ljudi dnevno. Ostvareno je više od sedam miliona radnih sati, a najviša visina izgrađene konstrukcije dostigla je 96 metara. Osnovni poslovni benefiti projekta su povećanje dubine prerade, odnosno povećana proizvodnja tržišno najvrednih derivata, kao i početak domaće proizvodnje naftnog koksa. Pored toga, „Duboka prerada“ donela je i nova ekološka poboljšanja. Pre svega, stekli su se uslovi za prestanak proizvodnje mazuta sa visokim sadržajem sumpora i smanjene su emisije SO2 za 98,8 odsto. Takođe, snižene su i emisije praškastih materija za više od 50 procenata, dok su emisije NO2 niže za oko 10 odsto. Takođe, rad novog postrojenja doprineo je unapređenju energetske efikasnosti, digitalizaciji proizvodnje i bezbednosti radnih procesa.

Pored ova dva kapitalna projekta u Rafineriji su sprovedeni i brojni drugi poslovni poduhvati koji su doprineli zaštiti prirode. Između ostalog, rekonstruisano je postrojenje katalitičkog krekinga (FCC), što je doprinelo smanjenju emisije čestica. Izgrađeno je postrojenje za regeneraciju istrošene sumporne kiseline čime je omogućena prerada kiseline u sirovinu. Takođe su modernizovani auto i železničko punilište čime je uspostavljen ekološki sistem punjenja cisterni u Rafineriji. Rekonstruisano je Dunavsko pristanište i započeta otprema derivata po najmodernijim ekološkim i tehničkim standardima. Ništa manje značajna nije bila ni izgradnja postrojenja za poliranje kondenzata čime je omogućena upotreba prečišćene vodene pare u proizvodnji. Istovremeno je smanjeno zahvatanje vode iz Dunava, čime je NIS dao svoj doprinos očuvanju najvažnijih vodotokova u Srbiji. Izvršena je i ugradnja LowNOx gorionika na postrojenjima FCC, HDS i Atmosferska destilacija. Realizacijom ovih projekata značajno je unapređen kvalitet vazduha u Pančevu. O tome govore i konkretni podaci – sprovođenjem inicijativa čiji je cilj bio smanjenje emisije SO2, NOx i PM u vazduh, smanjene su emisije za 80 procenata u odnosu na 2011. godinu.

Među najkvalitetnijim proizvođačima u Evropi

Zahvaljujući ovim ulaganjima Rafinerija nafte u Pančevu postala je prvi energetski objekat u Srbiji koji je od nadležnih državnih organa dobio integrisanu IPPC (na engleskom Integrated Pollution Prevention Control) dozvolu kojom se potvrđuje da su svi procesi usklađeni sa najvišim domaćim i evropskim standardima u oblasti zaštite životne sredine. Uručenjem dozvole Rafinerija nafte Pančevo je svrstana među najkvalitetnije proizvođače u Evropi i priznata kao bitan činilac obezbeđenja kontrolisanih uslova zaštite životne sredine. Ali, ova dozvola nije samo predstavljala priznanje već I obavezu da Rafinerija nafte Pančevo nastavi sa odgovornim odnosom pri realizaciji svih svojih aktivnosti i značajnim ulaganjima na polju zaštite životne sredine, uz primenu najboljih dostupnih tehnika. Tako je pančevačka rafinerija 2024. godinu dobila novu integrisanu IPPC dozvolu, koja potvrđuje da je pančevački kompleks među najkvalitetnijim evropskim proizvođačima i bitan činilac obezbeđenja kontrolisanih uslova zaštite životne sredine.

U narednim godinama planirana je modernizacija postrojenja FCC po savremenoj INDMAX tehnologiji, kao i izgradnja postrojenja za proizvodnju biokomponente za namešavanje u benzin. Takođe, planiran je nastavak primene tehničko-tehnoloških mera radi daljeg unapređenja stanja životne sredine i zaštite vazduha, kao i usaglašavanje sa zahtevima EU propisa iz oblasti zaštite životne sredine.

„Unapređenje zaštite životne sredine ostaje jedan od prioriteta za NIS. Svi naši biznis projekti planirani su tako da istovremeno imaju i pozitivan uticaj na životnu sredinu. Svesni smo da ulaganja u ekološke projekte nisu trošak, već ulaganja u bolju i zdraviju budućnost svih nas i tako i radimo u našoj rafineriji“, rekao je Vladimir Gagić, direktor Bloka Prerada u NIS-u.

Press služba:

Milentija Popovića 1

11070 Beograd

Subscribe: