Ekologija

Energenti ili energija?

Zašto ne i jedno i drugo? Saznajte kako su krovovi na NIS-ovim pumpama postali elektrane.

16. 02. 2024

Autor:

tim NIS-a

Datum:

16.02.2024.

Vreme za čitanje:

5 minuta

Energenti ili energija? Zašto ne i jedno i drugo

Saznajte kako su krovovi na NIS-ovim pumpama postali elektrane

Do nedavno se o naftašima i zelenoj energetici govorilo ili pisalo praktično u kontekstu „protivničkih strana“. Dok su jedni proizvodili gorivo, drugi su „gorivo“ pronalazili u energiji Sunca, vetra i vode. Međutim, poslednjih decenija svedočimo značajnoj energetskoj tranziciji i to upravo kada je reč o naftnim kompanijama koje su sve aktivnije u sektoru obnovljivih izvora energije.  Konkretno, naftne kompanije ulažu u strategiju diverzifikacije poslovanja i „zelenu“ agendu kako pod pritiskom novih zakonskih regulativa, tako  uzimajući u obzir buduće perspektive razvoja energetske transformacije koja, bez sumnje,  podrazumeva sve veći udeo „čiste“ energije.

Sve veća orijentisanost naftnih kompanija  na obnovljive izvore energije je neminovna, saglasni su stručnjaci, ali prvenstveno i višestruko korisna jer povećava energetsku efikasnost, ne prouzrokuje štetne emisije ili zagađenja, a uz to je i praktično „besplatni“ dar od prirode.  Ako se uzme u obzir da Sunce proizvodi energiju već pet milijardi godina, prema trenutnim procenama ta proizvodnja će se nastaviti i idućih pet milijardi, tako da se može praktično reći da je reč i o večnom izvoru energije.

Od Sunca do struje

Solarna energija se može  direktno pretvoriti u toplotnu ili električnu energiju što je čini jednom od najkorisnijih oblika energije. Za proizvodnju električne energije koriste se solarne fotonaponske elektrane, poznatije kao solarni paneli, koje pretvaraju sunčevu u električnu energiju pomoću fotonaponskih ćelija. Fotonaponske elektrane moraju da budu „izložene“ Suncu pa su tako najčešće deo krovnih ili fasadnih elemenata objekta. Kada govorimo o objektima,  mislimo prvenstveno na kuće, najnovije stambene ili poslovne zgrade kao i moderne građevine. Međutim, odnedavno solarni paneli krase i krovove NIS Petrol i Gazprom benzinskih stanica u Srbiji

default

Kako su pumpe postale zelene?

NIS se na ovaj korak odlučio vodeći se principima održivog razvoja i ostvarivanja svoje zelene agende koja podrazumeva ulaganje u obnovljive izvore energije u cilju smanjenja emisije ugljen dioksida i globalnog zagrevanja. Nakon pilot projekta 2022. godine kada su postavljeni paneli na 7 benzinskih stanica u okviru NIS-ove maloprodajne mreže, NIS je nastavio sa daljim ulaganjima u realizaciju ovog projekta što je otvorilo mogućnost  dodatnog povećanja broja stanica na kojima će biti postavljeni solarni paneli.

U 2023.godini u radu su bile solarne elektrane na 15 benzinskih pumpi. Ukupna proizvodnja svih 15 elektrana u 2023. godini iznosila je 490.000 kWh, a izbegnuta emisija ugljen dioksida oko 500 tona. Ukupno smanjenje troškova za električnu energiju iznosi oko 8,4 miliona dinara.

Pored toga, NIS je ugovorio i započeo izgradnju solarnih elektrana na još nekoliko svojih lokacija, kako u fabrici vode “Jazak”, tako i na objektima u Novom Sadu i Pančevu. NIS će u izgradnju svih solarnih elektrana u periodu 2022-2024. godina, ukupne snage od 10 MWp, uložiti oko 7 miliona evra.

Električna energija proizvedena solarnim panelima se koristi za potrebe samih maloprodajnih objekata NIS, dok se potencijalni viškovi šalju u distributivnu električnu mrežu, čime NIS dobija status kupca-proizvođača. Na ovaj način kompanija dodatno nastavlja da jača energetsku efikasnost i pravi značajne korake u procesu energetske tranzicije.

Da li ste znali?

  • Sunčeva energija osim što omogućava život, predstavlja glavni direktni izvor energije na Zemlji. Svi ostali oblici obnovljive energije, izuzev geotermalne, indirektno proizilaze iz solarne energije. Sasvim konkretno, Sunčevo zračenje je odgovorno I za stalno obnavaljanje energije vetra, morskih struja, talasa, vodenih tokova I termalnog gradijenta u okeanima.
  • Za energiju Sunca zaslužna je nuklearna fuzija vodonika koja se odvija u sreduštu Sunca. Sa njegove površine energija se emituje u svemi elektromagnetnim talasima. Ipak, do površine Zemlje dolazi samo mali deo ukupne Sunčeve energije, ipak I ta “mala” količina energije (u ekvivalentu od samo devedeset minuta ) jednaka je energiji koju „potroši“ celokupno čovečanstvo u toku jedne godine.
  • Količina Sunčeve energije koja dolazi do površine Zemlje tokom jedne godine veća je količine energije od one sadržane u ukupnim rezervama uglja i nafte.
  • Solarna energija je glavni izvor energije za satellite I svemirske sonde nakon lansiranja. Tačnije, solarni paneli su prvi put I korišćeni na satelitu lansiranom u februaru 1958. godine. Oni su omogućili ovom satelitu da funkcioniše do sredine 1960-ih. Ipak, solarne ćelije se gotovo uvek koriste u kombinaciji sa baterijama, kako bi se izbegao ispad napajanja kada satelit ili sonda nije u položaju odakle se vidi Sunce.
  • Tokom poslednjih godina, neke od najvećih naftnih kompanija postali su glasni zagovornici značajnih ulaganja u sektor obnovoljivih izvora energije.. Među njima I British Petroleum koji je 2001. godine pokrenuo rebrending kampanju u Beyond Petroluem, otkrivajući tako viziju tranzicije prema obnovljivim izvorima energije. Simbol tranzicije oslikan je u logotipu kompanije – Sunce na zelenoj povšini.
  • NIS je prva naftna kompanija u Srbiji koja je instalirala solarne panele na maloprodajnim objektima čime još jednom pokazuje da ostaje posvećena razvoju uz odgovoran odnos prema životnoj sredini i resursima. Sasvim konkretno, od 2009. godine u ekološke projekte NIS je investirao oko 130 miliona evra dok, ako se u obzir uzmu i ulaganja u biznis projekte koji su imali značajan uticaj na zaštitu životne sredine, investicije iznose oko 900 miliona evra.
Press služba:

Milentija Popovića 1

11070 Beograd

Subscribe: