Društvena odgovornost

Ekološke radionice za učenike osnovnih škola

Kroz program „Zajednici zajedno“ NIS je od 2009. godine realizovao više od 1.000 projekata u gradovima i opštinama širom Srbije, a nova igrališta, sportski tereni, ambulante, medicinska oprema, parkovi, samo su neki od njih.

23. 02. 2024

Autor:

tim NIS-a

Datum:

23.02.2024.

Vreme za čitanje:

5 minuta

U poslednje vreme mnogo se govori o zaštiti životne sredine. To je, slobodno se može reći, postala jedna od najvažnijih globalnih tema. Međutim, često pritom zaboravimo da zaštita prirode počinje upravo od nas samih, odnosno da smo itekako u prilici da doprinesemo unapređenju ekološke slike u našem okruženju. Naravno, svaka promena ponašanja zahteva i određenu izmenu svesti, pa je edukacija ključna  za usvajanje pozitivnih navika koje dopronose očuvanju zdrave životne sredine. A za usvajanje dobrih i pozitivnih primera nema boljeg perioda od detinjstva.

Vođeni ovom idejom i željom da dodatno doprinesu zaštiti životne sredine u Srbiji, kompanija NIS i Udruženje “Čepom do osmeha”, organizovali su u prvoj polovini 2022. godine ciklus edukativnih radionica za učenike odabranih osnovnih škola u našoj zemlji. U ovim svojevrsnim ekološkim učionicama, koje su održane pod sloganom, „Ekološko vaspitanje, zdravo odrastanje!“, učestvovalo je više od 450 učenika iz Niša, Kikinde, Kovilja, Čačka i Beograda. Učenici su tako imali prilike da slušaju i razgovaraju o tome kako reciklaža utiče na stabilizaciju klimatskih promena, nauče više o primarnoj separaciji otpada, vremenu potrebnom za razgradnju različitih materijala u životnoj sredini, kao i o brojnim drugim važnim prirodnim zakonitostima i zanimljivostima. Pored toga, deca su se družila sa članovima Kluba volontera NIS-a i učestvovala u različitim kreativnim aktivnostima prilagođenim njihovom uzrastu.

Edukacija budućih nosilaca održivog razvoja

Vanja Petković, predsednica Udruženja „Čepom do osmeha“ izrazila je zahvalnost kompaniji NIS na višegodišnjoj uspešnoj saradnji i istakla značaj održavanja edukativnih radionica za najmlađe. „Jako nam je važno da edukujemo naše omladince da je njihov lični doprinos veoma važan i da shvate da svojim ličnim delovanjem direktno utiču na ekosistem. Razvijanje svesti o primeni reciklaže, usvajanje navika primarne separacije otpada još u sopstvenom domu i razvijanje odgovornosti kroz principe zelene kupovine značajno doprinose unapređenju zaštite naše životne sredine. Stoga mališane učimo koliko je značajno njihovo lično angažovanje. Važno je edukovanje novih generacija, koje su spremne da budu nosioci održivog razvoja i života u skladu sa prirodom”, rekla je ona.

Edukacije su bile osmišljene tako da se učenici najpre upoznaju sa ekološkom terminologijom, a potom na zanimljiv način saznaju više o klimatskim promenama, ali i o značaju procesa reciklaže za zaštitu životne sredine. Jedna od škola u kojoj je održana ekološka radionica bila je i Osnovna škola “Sveti Sava” iz Kikinde. Gordana Rackov, direktorka ove škole, rekla je da njen kolektiv rado učestvuje u ekološkim i humanitarnim projektima i da su takve inicijative važne iz više razloga. „U okviru ove edukacije učenici se uče osnovnim ekološkim principima, ali se uče i humanosti koju razvijaju. Jedan od ciljeva projekta je i reciklaža čepova od kojih se dobijaju finansijska sredstva za kupovinu pomagala deci sa invaliditetom“, rekla je Gordana Rackov.

Ekologija i humanost u istoj učionici

Završna radionica u ovom ciklusu održana je u Osnovnoj školi “Dragan Lukić” na Novom Beogradu. Olja Ćorović, direktorka škole, rekla je da je ova ustanova i ranije sarađivala sa kompanijom NIS i da su u okviru programa „Zajednici zajedno“ opremljena dva informatička kabineta. „Kompanija NIS je, zajedno sa „Čepom do osmeha“, našoj deci sada omogućila ekološke radionice i znanje iz oblasti ekologije, ali i humanosti. Sakupljanjem čepova činimo dobre stvari – učimo ih da budemo tu jedni za druge koliko možemo“, rekla je ona.

Kompanija NIS dugi niz godina aktivno podržava zajednicu sa posebnim akcentom na zaštitu životne sredine i ulaganje u mlade. Saradnja sa Udruženjem „Čepom do osmeha“ datira godinama unazad. Donacija kombi vozila za prevoz čepova, podrška izgradnji prvog kombinovanog igrališta za decu u Novom Sadu, neki su od zajednički realizovanih projekata. Takođe, prikupljanjem plastičnih čepova u poslovnim centrima i na benzinskim stanicama, kompanija NIS pruža kontinuiranu podršku radu Udruženja, očuvanju životne sredine i prikupljanju novčanih sredstava za pomoć deci sa invaliditetom ili smetnjama u razvoju.

„Od 2009. godine NIS je u ekološke projekte uložio više od 130 miliona evra. Pored toga, zaštiti životne sredine doprinosimo i putem angažmana naših zaposlenih u ekološkim akcijama, kao i edukacijom o značaju očuvanja prirodnog okruženja. Posebno nam je drago što smo imali priliku da o značaju ove teme razgovaramo i sa najmlađim učenicima, jer će oni u narednim godinama preuzeti brigu o ekološkoj slici naše zemlje“, istakli su u NIS-u.

Press služba:

Milentija Popovića 1

11070 Beograd

Subscribe: